Emiraty – drobne uzupełnienie

Będąc w hotelu Emirates Palace zwróciliśmy uwagę na dość nietypowej konstrukcji jacht motorowy zacumowany w hotelowej marinie.

D3 04 Emirates Palace (Marina)
Motor Yacht A

Następnego dnia podziwialiśmy go także z Observation Decka at 300.

motor-yacht-a 3

Kilka dni temu trafiłem w internecie na ranking 10 najdroższych jachtów świata i … niespodzianka … poznaję tę konstrukcję … na 5. miejscu znajomy jacht o jakże „romantycznej” nazwie Motor Yacht A.
Wart jest 400 mln dolarów i należy do rosyjskiego potentata finansowego Andreja Melnichenki. Jacht ma 119 m długości, 19 metrów wysokości, mieści siedem luksusowych kabin, trzy baseny, a pracuje na nim 42-osobowa załoga.
W kilku miejscach znalazłem stwierdzenia, iż z uwagi na swoją oryginalną konstrukcję jest to prawdopodobnie najsłynniejszy super jacht na świecie. A przebije go dopiero Sailing Yacht A – największy żaglowy jacht świata. Zbieżność nazw nieprzypadkowa …

Miło dorzucić taką perełkę do zestawu wspomnień z tego pięknego miejsca 🙂

Emiraty – Abu Dhabi część 2.

W relacji z podróży po Emiratach umieściłem opisy ostatnich dwóch dni, które spędziliśmy w Abu Dhabi.
Odwiedziliśmy wtedy Wielki Meczet Szejka Zayeda (trzykrotnie ! 🙂 ), oglądaliśmy miasto z wysokości 74. piętra w Observation Deck at 300, a także przyjrzeliśmy się kilku perełkom architektury tego miasta.

Relacja Emiraty (luty 2017)
→ cała relacja
dzień 4
dzień 5

Emiraty – Abu Dhabi część 1.

Czas rozpocząć zwiedzanie Abu Dhabi ! W relacji z podróży po Emiratach umieściłem opisy 2. i 3. dnia naszej wyprawy.
Przede wszystkim odwiedziliśmy hotel Emirates Palace i spróbowaliśmy słynnego „złotego” cappuccino. Podziwialiśmy też Corniche Road, Etihad Towers, tor Formuły 1, hotel Yas Viceroy i jeszcze kilka innych atrakcji.

Relacja Emiraty (luty 2017)
→ cała relacja
dzień 2
dzień 3

Zakończenie relacji z Toskanii

Po długiej przerwie wracam do pisania. Nie będę rozpisywał się nad przyczynami – po prostu zabrakło mi czasu.

Na początek kończę relację z Toskanii.

Ostatniego dnia odwiedziliśmy przede wszystkim Pizę, ale nie tylko …

Relacja Toskania (lipiec 2015)
cała relacja
dzień 7 (Lucca, Giardino Garzoni, Piza)

Przy okazji chciałbym podziękować wszystkim, którzy mobilizowali mnie, abym nie odpuszczał i pisał dalej. WIELKIE DZIĘKI !!!

Emiraty – rozpoczynamy relację

Wróciliśmy !!! Ogarnąłem zdjęcia (nagrania z kamery muszą jeszcze poczekać) i zaczynam spisywanie relacji 🙂

Było niesamowicie !!! Każdemu polecam taką wycieczkę. Inny świat, przepych, drapacze chmur, wielopasmowe autostrady, ale też mili, uśmiechnięci ludzie, smaczne jedzenie, super czystość. Będzie sporo do opowiadania i mam nadzieję, że zachęcę kilka osób do takiej wycieczki 🙂

Na początek ‚rozbiegówka’ – dwa pierwsze dni, czyli ‚ze Szczecina do Abu Dhabi’.

Relacja Emiraty (luty 2017)
→ cała relacja
dzień 0
dzień 1

Emiraty – bezpośrednie przygotowanie startowe

Przygotowania czas zakończyć ! 🙂
Co prawda wciąż jeszcze majstruję przy planie wyjazdu i coś jeszcze zostało do obejrzenia na YouTube, ale poza tym to chyba już wszystko, co mogłem (dałem radę), to przeczytałem/kupiłem/zaplanowałem.
Poniżej moje sprawunki z ostatnich 2 tygodni.

 Ubezpieczenie turystyczne

Z reguły na nasze wyjazdy zadowalam się ubezpieczeniem, które mam w pakiecie ze swoją kartą kredytową (obejmuje mnie i 2 osoby towarzyszące), w którym główne punkty to:
→ koszty leczenia do 100.000 zł,
→ koszty NNW do 100.000 zł.
W przypadku wyjazdu do ZEA to jednak zdecydowanie za mało. W związku z tym wykupiłem jeszcze w Ergo Hestii ubezpieczenie Ergo Podróż, w którym każdy z naszej trójki jest ubezpieczony na:
→ koszty leczenia do 200.000 zł,
→ koszty NNW do 30.000 zł,
→ koszty OC do 500.000 zł.
Ważne dla mnie były przede wszystkim koszty leczenia i przy takiej sumie (200.000 zł) już nie miałem wpływu na wysokość oferowanych limitów NNW i OC.

Tutaj jedna ważna uwaga. W ZEA (i w sumie wszędzie poza Europą) w placówkach służby zdrowia jest generalna niechęć do rozliczeń bezgotówkowych z ubezpieczycielem. Nie chcą się oni bawić w formalności i wolą przerzucić to na pacjenta 😦 Co prawda mój broker zadeklarował pomoc w przypadku jakiegoś nieszczęścia, ale nie dał gwarancji, że w razie takiego zdarzenia nie będę musiał najpierw sam zapłacić ze swojej kieszeni.

Oczywiście mam nadzieję, że nie będę musiał tego wszystkiego sprawdzać ! 🙂

Ubezpieczenie turystyczne – wykupione kilka dni przed wyjazdem
Warunki: Ergo Podróż
Cena – 137 zł za naszą trójkę

Internet, telefon, roaming

W tym obszarze to nasi operatorzy chcą nas puścić z torbami 😦
Ceny na przykładzie T-Mobile:
– 1 minuta wychodząca – 10 zł
– 1 minuta przychodząca – 5 zł
– 1 sms – 1,50 zł
– 1 MB danych – 36 zł
– pakiet 500 MB internetu w roamingu na 14 dni – 360 zł
– pakiet 1 GB internetu w roamingu na 30 dni – 600 zł
Masakra …

Dużo lepszym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z oferty lokalnych operatorów skierowanej do turystów:
→ Etisalat proponuje za 100 AED usługę ‚Visitor line‚, w której mamy pakiety: 1 GB internetu lub 40 minut + 40 sms’ów + 700 MB internetu lub 60 minut + 60 sms’ów. Pakiety ważne 14 dni. Aktywacja kolejnego pakietu kosztuje 75 AED. Dają jeszcze voucher o wartości 100 AED na jeden przejazd Careem’em.
→ du mobile proponuje za 55 AED usługę ‚Tourist Plan‚, w której mamy 20 minut + 20 sms’ów + 200 MB. Pakiet ważny 7 dni. Dają jeszcze voucher na 80 AED na przejazd  Uber’em i jakiś zestaw voucherów Entertainera.

Przyznam, że mi bardziej do gustu przypadła oferta Etisalat i zapewne wykupię pakiet 40+40+700.
Kartę włożę w zapasowy aparat, który będzie ‚dawcą’ internetu dla reszty naszych sprzętów.

Waluta

Podstawowe fakty:
→ dirham ma stały kurs do dolara: 3,67 AED = 1 USD,
→ raczej nie ma szans, żeby w Emiratach wymienić złotówki na dirhamy,
→ kursy na lotnisku i w hotelach są z reguły zbójeckie,
→ najlepiej wymienić dolary w kantorach (są w każdym centrum handlowym) lub w bankach.

W związku z tym, że wylądujemy w Dubaju dość późno wieczorem i nie chciałem tam tracić czasu na zakup lokalnej waluty to stwierdziłem, że sprawdzę, jak stoi kurs dirhama w kantorach na warszawskim lotnisku (z powodów służbowych jestem tam stałym gościem). Na odlotach wygląda to dość standardowo – czyli super-nieopłacalnie – 1,36 PLN za 1 AED. Zostałem natomiast mile zaskoczony na przylotach, gdzie udało mi się zakupić 260 dirhamów po kursie 1,14 ! Trochę nawet żałuję, że wcześniej tam nie zajrzałem, bo po takim kursie to mógłbym zrobić większy zapas, a podczas mojej ostatniej wizyty w stolicy miałem przy sobie tylko 300 zł gotówki 😦
Niezależnie od tego 260 AED powinno nam spokojnie na pierwszy dzień wystarczyć .

Szczepienia i służba zdrowia

Na stronie polskiej ambasady w Emiratach stoi:
„Obszar PZEA jest wolny od szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Nie są wymagane jakiekolwiek szczepienia. Woda ze wszystkich wodociągów miejskich pochodzi z odsalanej i uzdatnianej do picia wody morskiej. Zalecane jest spożywanie wody przegotowanej bądź mineralnej. Ze względu na przypadki występowania zachorowań wywołanych wirusem MERS-Cov, zaleca się, aby osoby, które powracają z krajów Półwyspu Arabskiego i u których wystąpiły objawy choroby układu oddechowego z gorączką i kaszlem, zgłaszały się do lekarza udzielając informacji na temat historii podróży na Półwysep Arabski, z prośbą o rozważenie diagnostyki w tym kierunku. Szczegółowe informacje dostępne na stronie WHO. W PZEA działa wiele gabinetów lekarskich oraz szpitali prywatnych. Opieka lekarska jest na dobrym, a często wysokim poziomie. Koszt standardowej wizyty u lekarza ogólnego wynosi ok. 300 AED, u specjalisty, w tym u stomatologa, od 250 do 500 AED. Doba w szpitalu kosztuje ok. 1.000-1.500 AED; opłata jest uzależniona od rodzaju badań, które w tym kraju są dość kosztowne.”

Alkohol

Tu sytuacja jest dość nieskomplikowana – nie da się go kupić w sklepie. Oczywiście są specjalne sklepy, gdzie osoby mające odpowiednie zezwolenie mogą kupić alkohol, ale dotyczy to tylko rezydentów.

Nie da się kupić, to trzeba przywieźć ze sobą 🙂 Jedna osoba może wwieźć maksymalnie 4 litry alkoholu oraz 48 puszek piwa (o pojemności 0,33 l). Rozwiązania są dwa – albo lotnisko, z którego startujemy, albo lotnisko w Emiratach, na którym lądujemy. My zamierzamy zaopatrzyć się już na lotnisku w Pradze (oczywiście nie w maksymalną ilość 🙂 ).

Prąd

To nie jest ciąg dalszy akapitu o alkoholu – zmieniamy temat 🙂

W Emiratach prąd ma 230V, ale używane są gniazdka z angielskimi końcówkami.

Przejściówki można u nas kupić praktycznie w każdym elektromarkecie, więc nie jest to jakieś wyzwanie – ja kupiłem dwie, co by mieć pewność, że w ciągu jednej nocy doładuję wszystkie urządzenia.

Apki

Na chwilę obecną mam taki zestaw aplikacji specjalnie ściągniętych na ten wyjazd:

img_0293

Parking na lotnisku w Pradze

Czesi oferują na swoim stołecznym lotnisku 4 parkingi długoterminowe. Z uwagi na to, że mam lekkiego stresa, czy po dziesięciu lutowych dniach i nocach bateria w moim aucie będzie współpracować, to wybrałem kryty parking ‚Comfort’, gdzie w cenie jest odpalenie auta na ‚kable’.
Strona parkingu jest tutaj.

Parking na lotnisku w Pradze – zarezerwowany kilka dni przed wyjazdem
Warunki: Parking Comfort
Cena – 250 zł (1590 CZK) za 10 dni

Emiraty – kolejne rezerwacje

Przed wyjazdem zdecydowałem się na zakup biletów na dwie atrakcje w Dubaju – jedną dość oczywistą (Burj Khalifa) i drugą trochę mniej (wyścigi konne).

Burj Khalifa – At the Top

Nazwą ‚At the Top’ ochrzczono taras widokowy na 124 piętrze najwyższego budynku świata. Jednym słowem – punkt obowiązkowy 🙂
Zakup z wyprzedzeniem też wydaje się raczej obowiązkowy:
1) cena w kasie jest 2-3 razy droższa niż w necie (125/200 AED vs. 400 AED),
2) bilety – zwłaszcza na godziny w okolicach zachodu słońca – lubią się „wyprzedać”.

Bilety można kupić tutaj z miesięcznym wyprzedzeniem.
Z mojego planu wyszło, że czas na Dubai Mall i Burj Khalifa będzie we wtorek 21 lutego i jak tylko się pojawiły, zrobiłem rezerwację.

Burj Khalifa – At the Top – zarezerwowany 1 miesiąc przed wyjazdem
Warunki: wejście na platformy widokowe na piętrach 124 i 125, godzina: 16:30 (prime hours)
Cena – 660 zł (575 AED) za naszą trójkę

Dubai World Cup Carnival

Na pewno nie jestem pasjonatem jeździectwa, ale jeżeli mam okazję zobaczyć wyścigi, w których łączna pula nagród przekracza 1 mln USD (6 gonitw) to czemu nie.

Dubai World Cup Carnival jest to cykl 10 wyścigów, rozgrywanych na torze Mayden, poprzedzających Dubai World Cup, czyli jedną z największych imprez jeździeckich na świecie (a na pewno z najwyższą pulą nagród, sięgającą w tym roku 30 mln USD).

To będzie nasza pierwsze styczność z wyścigam konnymi na żywo i liczę, że będzie to bardzo ciekawe widowisko.

Jako że wyścigi konne w Dubaju uważane są zarówno za wydarzenie towarzyskie, jak i turystyczne, to nie chciałem dowiedzieć się przed kasą, że biletów brak.

Miejsca znajdujące się na poziomie toru są bezpłatne, ale wybrałem te z nieco lepszym widokiem – na trybunach, na wysokości linii mety – za 50/25 AED.
Wspomnę jeszcze tylko, że miejsca w restauracjach zaczynały się od 325 AED.

Dubai World Cup Carnival – zarezerwowany 1 miesiąc przed wyjazdem
Warunki: cały dzień wyścigowy 23 lutego
Cena – 145 zł (125 AED) za naszą trójkę

Emiraty – jak się (nie)ubierać i (nie)zachowywać

Czas pędzi, do wyjazdu zostało kilka dni, a ja nie napisałem jeszcze o tylu rzeczach z moich przygotowań … czyli trzeba się będzie streszczać 😦

Zasady ubioru

Co kraj to obyczaj, a że kraj arabski to i zasady dotyczące stroju nieco inne niż u nas. Podstawowa reguła jest w sumie jedna – kolana i ramiona powinny być zakryte. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn, ale podejrzewam, że kobiet „bardziej” 😉
Poza tym zakrywamy pępek i nie pokazujemy bielizny (prześwitujące ciuchy – no, no).
Co by nie było tłumaczenia, że „nie wiedziałem/am” to regularnie porozwieszane są tego typu informacje:

W wielu miejscach (np. restauracjach hotelowych) obowiązuje ubiór typu ‚smart casual’, co eliminuje nam dodatkowo: jeansy, krótkie spodenki i t-shirty oraz klapki i buty sportowe.

Inna kategoria to wizyta w meczecie. Tutaj zasady ubioru dla kobiet są dużo bardziej restrykcyjne:

Print

Kobiety w zasadzie mogą mieć odkryte jedynie twarz, dłonie i stopy (przed wejściem do meczetu zdejmujemy buty).
Moja Ula coś skompletowała i zobaczymy czy to przejdzie 🙂 Jak nie, to będzie musiała założyć czarną abayę, którą serwują ‚niedostosowanym’ 😉

I na koniec coś optymistycznego – na plaży panie jak najbardziej w bikini, a panowie w szortach (ale już nie w obcisłych slipach).

Zasady zachowania

Nie całujemy się, nie przytulamy, nie dotykamy w miejsca intymne !

W żadnym wypadku nie przekazujemy innym, co o nich myślimy używając międzynarodowego znaku z wyciągniętym palcem. To może się skończyć nawet aresztem.

Wszystkie powyższe zasady nie dotyczą dzieci – one mogę się przytulać, ubierać i rozbierać jak chcą. Gestów z palcem lepiej jednak żeby nie pokazywały 😉

Dopiero na miejscu ocenimy, czy te wszystkie reguły są w jakiś sposób uciążliwe i na ile są respektowane (oraz egzekwowane). Na ten moment nie wydają mi się one jakieś straszne i postrzegam je bardziej jako lokalny koloryt.

Emiraty – poruszanie się po Dubaju

O ile w przypadku Abu Dhabi mamy zamiar być bardzo monotematyczni i poruszać się jedynie wynajętym autem, to w Dubaju sprawdzimy chyba wszystkie dostępne środki transportu (pomijając autobusy). Mój plan jest taki: przez pierwsze 2 dni zjeździć autem atrakcje oddalone od linii metra, a w 3 pozostałe dni przede wszystkim metro, tramwaj w okolicach Mariny, a w inne miejsca taxi lub Uber/Careem.

Parkingi

Jak już pisałem, przy okazji tematu wynajmu samochodu miałem sporo rozterek, czy w ogóle próbować jeździć autem po tym mieście. Wyszło mi jednak, że przy takiej cenie wynajmu jest to konkurencyjne w stosunku do taksówek. Zobaczymy, jak wyjdzie w praniu … 🙂

Parkować przy ulicach nie planuję, ale sprawdziłem pobieżnie, jak to wygląda – ceny wahają się w granicach 2-4 AED za godzinę. Pozostawienie auta na całą dobę kosztuje 10-20 AED. Na parkingach wielopoziomowych jest stała stawka 5 AED za godzinę i nie ma żadnej górnej granicy opłaty.

Do znalezienia odpowiedniego parkingu polecam Parkopedię.

Metro

Najważniejszy środek transportu nowoczesnych miast ! O samym metrze – super nowoczesnym,  w pełni automatycznym, (podobno) super czystym – napiszę, jak je zobaczę. Teraz informacje praktyczne, jakie zebrałem.

W Dubaju kursują dwie linie – czerwona i zielona. Mapka stacji poniżej:

dubai-metro-plan
Dubai metro

Metro jest czynne:
→ od soboty do środy w godzinach 5:50-24:00,
→ w czwartki w godzinach 5:50-1:00,
→ w piątki w godzinach 10:00-1:00.
Czyli w piątek rano na lotnisko na pewno nie pojedziemy metrem.

Zasady płatności są dość rozbudowane:
→ 4 rodzaje biletów – Złota karta Nol, Srebrna karta Nol, Niebieska karta NOL i Czerwony bilet,
→ ceny uzależnione są od tego, jaki rodzaj biletu się wykupi i przez ile stref się przejedzie (podział na strefy pokazany na mapce powyżej).
→ dostępne są też bilety okresowe.

Porównanie kart znajdziecie tutaj, a opłat tutaj.

Na jedną kartę jeździ jedna osoba – czyli nie można (nie da się) skasować na jednej karcie przejazdu kilku osób.

Najciekawszą opcją dla turysty wydaje się bilet jednodniowy (1 day pass), który można dokupić (jedynie) do biletu czerwonego – opcja Standard kosztuje 20  AED, a opcja Gold 40 AED. Bilet daje możliwość nieograniczonego korzystania ze wszystkich środków komunikacji miejskiej w całym Dubaju.
Bilet jednodniowy, jest ważny na dzień kalendarzowy (czyli nie 24h !!!).
Opcja Gold daje możliwość korzystania ze specjalnych wagonów – jest w nich więcej miejsc siedzących i są wygodniejsze. Z założenia wagony te powinny być mniej zatłoczone, ale to sprawdzę dopiero na miejscu.
Przy tej okazji wspomnę, iż oprócz wagonów standardowych i klasy Gold w składach są także wagony przeznaczone wyłącznie dla kobiet – oznaczone są kolorem różowym.

Karty oraz bilety można kupować zarówno w automatach, jak i kasach (na stacjach metra).
Karty można doładowywać zdalnie na witrynie RTA lub przez aplikację o tej samej nazwie.
Jeżeli ktoś zdecyduje się na płacenie per przejazd to trzeba pamiętać, że kartę/bilet należy ‚odbić’ zarówno wchodząc do metra, jak i z niego wychodząc. Inaczej zostanie naliczona maksymalna opłata.

Uwaga ! W metrze nie wolno:
→ jeść i pić,
→ rzuć gumy,
→ kłaść nóg na siedzenia,
→ palić papierosów,
→ przewozić zwierząt.
Generalnie lista zakazów jest dość długa, a wymieniłem tylko te najważniejsze i może mniej oczywiste. Mandaty zaczynają się od 200 AED i kończą na 2000 AED.

Panuję, że na początek wykupimy bilety jednodniowe Gold i sprawdzimy, czy są warte swojej ceny. Jeżeli nie, to na kolejne dni weźmiemy już bilety jednodniowe standard.

Tramwaj

Na dzisiaj dubajski tramwaj działa tylko w okolicach Mariny. W planie jest przedłużenie linii do hotelu Burj Al Arab oraz Mall of the Emirates.

dbai-tram-plan

Tramwaje jeżdżą:
→ od soboty do czwartku w godzinach 6:30-1:30,
→ w piątki w godzinach 9:00-1:30.
Częstotliwość kursowania – 10 minut.

Rodzaje biletów, opłaty oraz rodzaje wagonów są identyczne jak w metrze. Lista zakazó także jest identyczna.
Całość linii tramwajowej znajduje się w 2. strefie, więc obowiązują stawki podstawowe.

Z naszego hotelu będziemy mieli najbliżej do przystanku nr 5 i zapewne tramwajem wybierzemy się do stacji początkowej Palm Monorail, czyli kolejki na Palmą Jumeirah.

Palm Monorail

Palm Monorail jak sama nazwa wskazuje jest jednoszynową kolejką, łączącą podnóże Palm Jumeirah z hotelem Atlantis znajdującym się na szczycie palmy.
W zamyśle kolejka miała mieć 5 przystanków, ale na dzisiaj uruchomione są jedynie dwa.

Kolejka nie jest częścią komunikacji miejskiej i obowiązują na nią oddzielne bilety.
Cena przejazdu w jedną stronę wynosi 15 AED, a w dwie strony 25 AED.
Kursuje codziennie od godziny 9:00 do 21:45, co 15 minut.

Główną zaletą kolejki jest przepiękny widok na Palmę oferowany pasażerom pierwszego wagonu.

Taksówki

Tak samo jak w Abu Dhabi poruszanie się taksówkami jest relatywnie tanie. Cena za kilometr wynosi 1,60 AED, a startowe 3 AED jeżeli bierzemy auto z ulicy, 6 AED dla kursów zamówionych telefonicznie lub przez aplikację i 20 AED jeżeli ruszamy spod lotniska.
Minimalna cena za przejazd to 10 AED.
Wynajęcie taksówki na 6 godzin kosztuje 300 AED, a na 12 godzin 500 AED.

Taksówki są koloru kremowego, a kolor dachu wyróżnia korporację.

dubai-taxi

NIE WSIADAĆ do inaczej oznaczonych taksówek, bo zapłacicie zupełnie inne stawki !!!

Postoje taksówek wyznaczone są najczęściej przy stacjach metra oraz pod centrami handlowymi.

Problemy z poruszaniem się taksówkami są dwa – kierują nimi z reguły imigranci słabo znający miasto oraz częste korki. Z tego, co czytałem, kierowcy często nawet wiedząc o korkach nie próbują ich omijać.

Uwaga:
→ w taksówkach nie wolno jeść i pić (woda dozwolona),
→ wysiadamy tylko z prawej strony.

Jak działa zamawianie taksówki przez apkę ‚Smart Taxi’, sprawdzę na miejscu.

Uber / Careem

W mieście funkcjonują także dwie duże firmy kojarzące klientów z kierowcami: ogólnoświatowa – Uber i lokalna – Careem.
Stawki Uber: startowe 10 AED i 1,90 AED za kilometr. Opłata minimalna to 20 AED.
Stawki Careem:  startowe 7 AED i 2,23 AED za kilometr. Opłata minimalna to 16 AED.
Różnica w cenach w stosunku do taxi nie jest tak duża, jak w Abu Dhabi, ale wciąż wygląda to mało konkurencyjnie. W zamian dostajemy dużo bardziej luksusowe samochody i kierowców lepiej znających miasto.
Oczywiście w obu firmach zamawianie samochodów odbywa się przez aplikacje.

Decyzję o tym, czy na przejazd z hotelu na lotnisko wybierzemy taxi, Uber czy Careem, podejmę na miejscu.

Autobusy

Autobusów szczegółowo nie sprawdzałem.
Rodzaje biletów i opłaty identyczne jak w metrze.

Szczegóły tutaj.

Emiraty – poruszanie się po Abu Dhabi

Ostatnie tygodnie niestety nie sprzyjały spisywaniu na bieżąco postępów w moich przygotowaniach do wyjazdu 😦 , a te idą pełną parą. Liczę, że szybko to nadrobię 🙂

Na początek o tym jak poruszać się po Abu Dhabi.

Na cały pobyt w tym mieście mam wynajęty samochód, więc w sumie poza parkingami niewiele mnie interesuje, ale przyjrzałem się też taksówkom i komunikacji miejskiej.

Parkingi

Jeżeli chodzi o parkingi, to interesują mnie jedynie okolice Corniche Road. Inne miejsca, które będę odwiedzał mają swoje własne parkingi.
Zarówno parkingi wielopoziomowe jak i te przy ulicach zarządzane są przez miejską spółkę MAWAQiF. Opłata obowiązuje z reguły od 8:00 do 24:00 (chociaż gdzieniegdzie jedynie do 12:00), od soboty do czwartku. W piątki oraz święta parkowanie jest gratis. Odkryte parkingi premium kosztują 3 AED za godzinę, a zwykłe 2 AED za godzinę. Parkingi wielopoziomowe kosztują także 2 AED za godzinę i 15 AED za dzień. Czyli nie można powiedzieć, że jest drogo 🙂
Kary za parkowanie poza miejscami wyznaczonymi wahają się w granicach 200-1.000 AED.
Do znalezienia najlepszego miejsca do zaparkowania polecam witrynę Parkopedia.

Taxi

Taksówki to generalnie w Emiratach relatywnie tani sposób na poruszanie się po miastach. W Abu Dhabi są koloru srebrnego z żółtym ‚kogutem’. Startowe 3,50 AED, cena za kilometr 1,60 AED. Taryfa nocna (22:00-6:00) jest droższa jedynie symbolicznie. Kierowcy mówią po angielsku (co wcale nie oznacza, że ich zrozumiemy :)), ale podobno często nie znają nazw ulic, więc trzeba kojarzyć punkty orientacyjne albo pokazać na mapie gdzie chce się jechać.
Telefon: +971 2 600 53 53 53. Możliwość zamówienia jest także przez aplikację ‚Abu Dhabi Taxi’.
Nieco większe startowe – 25 AED – obowiązuje na lotnisku.

Uber / Careem

W mieście funkcjonują także dwie duże firmy kojarzące klientów z kierowcami: ogólnoświatowa – Uber i lokalna – Careem. Stawki mają w zasadzie identyczne: startowe 35 AED i 2,50 AED za kilometr. Wygląda to kompletnie niekonkurencyjnie w stosunku do taksówek. Z tego co wyczytałem powody mogą być dwa – dużo bardziej luksusowe samochody i kierowcy lepiej znający miasto. Generalnie jako solidniejszy postrzegany jest Careem.
Oczywiście w obydwu firmach zamawianie samochodów odbywa się przez aplikacje.

Metro

Abu Dhabi mimo tego, iż jest stolicą Emiratów i ma prawie 2 mln mieszkańców nie posiada metra :(. W planach są co prawda nawet cztery linie, ale na dzisiaj to tylko plany …

 Autobusy

Autobusów przyznam, że nie sprawdzałem. Szczegóły tutaj.