Emiraty – wynajem samochodu

Moje plany odnośnie samochodu w Emiratach przechodziły z jednej skrajności w drugą. Na początku zakładałem wynajem na cały pobyt – przemieszczamy się między Abu Dhabi a Dubajem, miasta są bardzo rozległe, a atrakcje mocno oddalone od siebie. Potem poczytałem o korkach, (wątpliwej) kulturze jazdy autochtonów oraz niskich cenach taksówek i stwierdziłem, że auta nie potrzebujemy wcale.
Koniec końców, jak to zwykle bywa, wybrałem opcję pośrednią –  weźmiemy auto na 5 dni – cały pobyt w Abu Dhabi oraz dwa pierwsze dni w Dubaju.
Biorąc pod uwagę, iż w Abu Dhabi nie ma metra, to wzięcie samochodu wydaje się najlepszą opcją. W Dubaju można sobie już spokojnie auto odpuścić, ale skoro już je będę miał, to odwiedzenie kilku miejsc oddalonych od stacji metra powinno pójść sprawniej niż taksówkami. Czytałem też, iż przy zwrocie samochodu procedura oględzin jest dość czasochłonna i nie chciałem brać na to poprawki przy naszym dość wczesnym locie powrotnym.

W związku z tym do kryteriów wyboru doszła mi jeszcze możliwość oddania samochodu na terenie miasta.

Na lotnisku w Dubaju (DXB) swoje punkty mają praktycznie wszystkie międzynarodowe sieci wynajmu samochodów (ze znanych mi nie odnalazłem jedynie Goldcaru) oraz kilka firm lokalnych – czyli na pewno coś dla nas znajdę 🙂
Na początek jednak niemiła niespodzianka – biura umiejscowione są jedynie przy terminalach 1. i 3., a my lądujemy na 2. 😦

Oferty jakie sprawdziłem:
→ SIXT – VW Jetta, 900 zł, udział własny 1700 zł
→ Alamo – Ford Focus, 400 zł, udział własny  ??? (nie odnalazłem)
→ Europcar – Chevrolet Cruze, 600 zł (z rabatem dla członków Le Club Accorhotels), udział własny 880 zł
→ Hertz – Toyota Corolla, 600 zł, udział własny 1150 zł
Wszystkie ceny w modelu full-full (dostajesz pełny bak i tak samo oddajesz) i bez żadnych opcji dodatkowych (wziąłbym fotelik dla córy, ale że nie ma tam takiego obowiązku, to mają dostępne tylko dla maluchów do 18 kg).

SIXT odpadł jako pierwszy. W Alamo nigdy nie wypożyczałem samochodu i brak jasnej informacji o warunkach ubezpieczenia skutecznie mnie zniechęcił. Przyznam też, że nie jestem fanem najniższych cenowo ofert. Dużym plusem Hertza było biura w Dubai Marina tuż przy naszym hotelu. Europcar znam najlepiej i ma najniższy udział własny.
Przyznam, że decyzja pomiędzy Hertz a Europcar zajęła mi trochę czasu, ale ostatecznie zdecydowałem się jednak na firmę, którą lepiej znam. Przeważyło zaufanie – w Europcar wypożyczałem już kilka razy i nigdy nie było problemów. Dodatkowo zaintrygowała mnie możliwość oddania auta w hotelu Jumeirah Al Qasr (w Madinat Jumeirah), który podobno jest przepiękny i jednocześnie mocno niedostępny, jeżeli nie ma się rezerwacji.

Czytając relacje z wizyt w Emiratach bardzo często przewijał się temat konieczności posiadania międzynarodowego prawa jazdy. Dlatego też skontaktowałem się z biurem Europcar w Dubaju i otrzymałem jasne potwierdzenie, iż nasze prawo jazdy jest tam respektowane i nie ma potrzeby wyrabiać sobie dodatkowo dokumentu międzynarodowego 🙂

Przy tej okazji dostałem też podpowiedź, że z terminalu 2. do terminalu 3. najlepiej dostać się taksówką. Sprawdzimy 🙂

Chevrolet Cruze lub podobny (Europcar) – auto zarezerwowane 2 miesiące przez wyjazdem
Odbiór auta: lotnisko Dubaj (DXB), Terminal 3., 15.02.2017, godz. 23:30
Oddanie auta: hotel Jumeirah Al Qasr, 20.02.2017, godz. 17:00
Warunki: ubezpieczenie z udziałem własnym 800 AED
Cena – 137,66 EUR (kwota zblokowana na karcie na czas wynajmu ~400 EUR)

Errata 12.02.2017

Z prognozy pogodny wynika, że plan może ulec sporym przetasowaniom, a więc samochód może być potrzebny praktycznie w każdy dzień pobytu. W związku z tym odwołałem wcześniejszą rezerwację i wziąłem samochód na cały pobyt. Zobaczymy czy to był dobry wybór.

Chevrolet Cruze lub podobny (Europcar) – auto zarezerwowane 3 dni przez wyjazdem
Odbiór auta: lotnisko Dubaj (DXB), Terminal 3, 15.02.2017, godz. 23:30
Oddanie auta: lotnisko Dubaj (DXB), Terminal 3, 24.02.2017, godz. 6:00
Warunki: ubezpieczenie z udziałem własnym 800 AED
Cena – 238 EUR (kwota zblokowana na karcie na czas wynajmu ~400 EUR)


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s