Emiraty – bezpośrednie przygotowanie startowe

Przygotowania czas zakończyć ! 🙂
Co prawda wciąż jeszcze majstruję przy planie wyjazdu i coś jeszcze zostało do obejrzenia na YouTube, ale poza tym to chyba już wszystko, co mogłem (dałem radę), to przeczytałem/kupiłem/zaplanowałem.
Poniżej moje sprawunki z ostatnich 2 tygodni.

 Ubezpieczenie turystyczne

Z reguły na nasze wyjazdy zadowalam się ubezpieczeniem, które mam w pakiecie ze swoją kartą kredytową (obejmuje mnie i 2 osoby towarzyszące), w którym główne punkty to:
→ koszty leczenia do 100.000 zł,
→ koszty NNW do 100.000 zł.
W przypadku wyjazdu do ZEA to jednak zdecydowanie za mało. W związku z tym wykupiłem jeszcze w Ergo Hestii ubezpieczenie Ergo Podróż, w którym każdy z naszej trójki jest ubezpieczony na:
→ koszty leczenia do 200.000 zł,
→ koszty NNW do 30.000 zł,
→ koszty OC do 500.000 zł.
Ważne dla mnie były przede wszystkim koszty leczenia i przy takiej sumie (200.000 zł) już nie miałem wpływu na wysokość oferowanych limitów NNW i OC.

Tutaj jedna ważna uwaga. W ZEA (i w sumie wszędzie poza Europą) w placówkach służby zdrowia jest generalna niechęć do rozliczeń bezgotówkowych z ubezpieczycielem. Nie chcą się oni bawić w formalności i wolą przerzucić to na pacjenta 😦 Co prawda mój broker zadeklarował pomoc w przypadku jakiegoś nieszczęścia, ale nie dał gwarancji, że w razie takiego zdarzenia nie będę musiał najpierw sam zapłacić ze swojej kieszeni.

Oczywiście mam nadzieję, że nie będę musiał tego wszystkiego sprawdzać ! 🙂

Ubezpieczenie turystyczne – wykupione kilka dni przed wyjazdem
Warunki: Ergo Podróż
Cena – 137 zł za naszą trójkę

Internet, telefon, roaming

W tym obszarze to nasi operatorzy chcą nas puścić z torbami 😦
Ceny na przykładzie T-Mobile:
– 1 minuta wychodząca – 10 zł
– 1 minuta przychodząca – 5 zł
– 1 sms – 1,50 zł
– 1 MB danych – 36 zł
– pakiet 500 MB internetu w roamingu na 14 dni – 360 zł
– pakiet 1 GB internetu w roamingu na 30 dni – 600 zł
Masakra …

Dużo lepszym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z oferty lokalnych operatorów skierowanej do turystów:
→ Etisalat proponuje za 100 AED usługę ‚Visitor line‚, w której mamy pakiety: 1 GB internetu lub 40 minut + 40 sms’ów + 700 MB internetu lub 60 minut + 60 sms’ów. Pakiety ważne 14 dni. Aktywacja kolejnego pakietu kosztuje 75 AED. Dają jeszcze voucher o wartości 100 AED na jeden przejazd Careem’em.
→ du mobile proponuje za 55 AED usługę ‚Tourist Plan‚, w której mamy 20 minut + 20 sms’ów + 200 MB. Pakiet ważny 7 dni. Dają jeszcze voucher na 80 AED na przejazd  Uber’em i jakiś zestaw voucherów Entertainera.

Przyznam, że mi bardziej do gustu przypadła oferta Etisalat i zapewne wykupię pakiet 40+40+700.
Kartę włożę w zapasowy aparat, który będzie ‚dawcą’ internetu dla reszty naszych sprzętów.

Waluta

Podstawowe fakty:
→ dirham ma stały kurs do dolara: 3,67 AED = 1 USD,
→ raczej nie ma szans, żeby w Emiratach wymienić złotówki na dirhamy,
→ kursy na lotnisku i w hotelach są z reguły zbójeckie,
→ najlepiej wymienić dolary w kantorach (są w każdym centrum handlowym) lub w bankach.

W związku z tym, że wylądujemy w Dubaju dość późno wieczorem i nie chciałem tam tracić czasu na zakup lokalnej waluty to stwierdziłem, że sprawdzę, jak stoi kurs dirhama w kantorach na warszawskim lotnisku (z powodów służbowych jestem tam stałym gościem). Na odlotach wygląda to dość standardowo – czyli super-nieopłacalnie – 1,36 PLN za 1 AED. Zostałem natomiast mile zaskoczony na przylotach, gdzie udało mi się zakupić 260 dirhamów po kursie 1,14 ! Trochę nawet żałuję, że wcześniej tam nie zajrzałem, bo po takim kursie to mógłbym zrobić większy zapas, a podczas mojej ostatniej wizyty w stolicy miałem przy sobie tylko 300 zł gotówki 😦
Niezależnie od tego 260 AED powinno nam spokojnie na pierwszy dzień wystarczyć .

Szczepienia i służba zdrowia

Na stronie polskiej ambasady w Emiratach stoi:
„Obszar PZEA jest wolny od szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Nie są wymagane jakiekolwiek szczepienia. Woda ze wszystkich wodociągów miejskich pochodzi z odsalanej i uzdatnianej do picia wody morskiej. Zalecane jest spożywanie wody przegotowanej bądź mineralnej. Ze względu na przypadki występowania zachorowań wywołanych wirusem MERS-Cov, zaleca się, aby osoby, które powracają z krajów Półwyspu Arabskiego i u których wystąpiły objawy choroby układu oddechowego z gorączką i kaszlem, zgłaszały się do lekarza udzielając informacji na temat historii podróży na Półwysep Arabski, z prośbą o rozważenie diagnostyki w tym kierunku. Szczegółowe informacje dostępne na stronie WHO. W PZEA działa wiele gabinetów lekarskich oraz szpitali prywatnych. Opieka lekarska jest na dobrym, a często wysokim poziomie. Koszt standardowej wizyty u lekarza ogólnego wynosi ok. 300 AED, u specjalisty, w tym u stomatologa, od 250 do 500 AED. Doba w szpitalu kosztuje ok. 1.000-1.500 AED; opłata jest uzależniona od rodzaju badań, które w tym kraju są dość kosztowne.”

Alkohol

Tu sytuacja jest dość nieskomplikowana – nie da się go kupić w sklepie. Oczywiście są specjalne sklepy, gdzie osoby mające odpowiednie zezwolenie mogą kupić alkohol, ale dotyczy to tylko rezydentów.

Nie da się kupić, to trzeba przywieźć ze sobą 🙂 Jedna osoba może wwieźć maksymalnie 4 litry alkoholu oraz 48 puszek piwa (o pojemności 0,33 l). Rozwiązania są dwa – albo lotnisko, z którego startujemy, albo lotnisko w Emiratach, na którym lądujemy. My zamierzamy zaopatrzyć się już na lotnisku w Pradze (oczywiście nie w maksymalną ilość 🙂 ).

Prąd

To nie jest ciąg dalszy akapitu o alkoholu – zmieniamy temat 🙂

W Emiratach prąd ma 230V, ale używane są gniazdka z angielskimi końcówkami.

Przejściówki można u nas kupić praktycznie w każdym elektromarkecie, więc nie jest to jakieś wyzwanie – ja kupiłem dwie, co by mieć pewność, że w ciągu jednej nocy doładuję wszystkie urządzenia.

Apki

Na chwilę obecną mam taki zestaw aplikacji specjalnie ściągniętych na ten wyjazd:

img_0293

Parking na lotnisku w Pradze

Czesi oferują na swoim stołecznym lotnisku 4 parkingi długoterminowe. Z uwagi na to, że mam lekkiego stresa, czy po dziesięciu lutowych dniach i nocach bateria w moim aucie będzie współpracować, to wybrałem kryty parking ‚Comfort’, gdzie w cenie jest odpalenie auta na ‚kable’.
Strona parkingu jest tutaj.

Parking na lotnisku w Pradze – zarezerwowany kilka dni przed wyjazdem
Warunki: Parking Comfort
Cena – 250 zł (1590 CZK) za 10 dni


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s